Results from Penny Roe

 

 
West Country Champion of champions held on Sunday, 27th October 2019 at Ashridge Couurt, North Tawton by kind permission of
Mr. and Mrs. Chris Richards.
 
Judge:  Mr. M. Schofield, Honiton
 
Driving
 
1.    Jed Watson, Postbridge                 Gwydr Zac
2.    Jed Watson                                      Bob
3.    Frank Richards, Callington             Lola 
4.    Becci Palmer, Camelford                Meg
5.    Trevor Hopper, Veryan                    Fern
 
Maltese Cross
 
1.    Jed Watson                                   Ben
2.    Bob Watson, North Tawton         Roy
3.    Jed Watson                                  Gwydr Zac
4.    Frank Richards,                            Bee
5.    Will Carter, Delabole                    Jill
 

 

 Bishopstone Charity Trial on Saturday and Sunday, 5th and 6th October, 20019 at Bishopstone, Salisbury by kind permission of

Lord Head and Mr and Mrs. Robert Hawke.
 
Saturday  -  Open Driving  -  55 ran
 
Judge:  Mr. David Kennard, Woolacombe
 
1.    Jed Watson, Postbridge                                    Gwydr Zac                78
2.    Shirley Greenaway, Manaton                        Sanduck Flip                76
3.    Paul Johnson, Barton-under-Needwood                   Jack                 75
4.    Roderick Hayes, Witheridge                                 Winston                 72
5.    Roger Franssen, Belgium                                        Zohra                   71 
6.    Meik Wesendorf, Germany                                         Nice                   70
 
Sunday  -  Double Gather  -  42 ran       
 
Judge:  Mr. Philip Davies-Russell, Farnham
 
1.    Jenny Atwell, Evesham                                       Spike                        127
2.    Jed Watson                                                  Gwydr Zac                        126T
3.    David Kennard, Woolacombe                           Sweep                         121
4.    Trevor Hopper, Veryan                                         Fern                          119
5.    Jenny Atwell                                                       Speck                          111
6.    Paul Johnson                                                       Jack                           110
 
 
 
 
Woolhanger Hill Trial on Saturday, 28th and Sunday 29th September, 2019 at Parracombe, N. Devon by kind permission of Mr. and Mrs. G. Melstrom.
 
Saturday  -  Open Driving  -  20 ran
 
Judge:  Mr. Victor Pitts, Exminster
 
1.    Richard Briggs, Wennington                    Fly                80
2.    Timothy Longton, Quernmore                  Roy              79
3.    David Kennard, Woolacombe                   Sweep          78
4.    Timothy Longton                                        Ben              77
5.    Mark Banham, Banstead                           Taff               64
 
 
Sunday  -  Open Driving  -  34 ran
 
Judge:  Mr.  Tony Rofe, Okehampton
 
1.    Robert Ellis, Wales                                 Spike
2.    David Kennard,                                       Sweep
3.    Robert Ellis                                              Todd
4.    Mark Banham                                           Taff
5.    Timothy Longton                                     Ben
6.    Victor Pitts, Exminster                            Mirk 
 
 
Note from Penny when she sent in the results.
 " Sorry there are no scores for Sunday but it was so wet that they were illegible! "
 

If anyone has the scores and likes to send them in I will add them on. hilaryjones723@btinternet.com

 

 

  

 

Devon and Exmoor Sheepdog Society on Saturday, 14th September, 2019 at Middle Merripit Farm, Postbridge, by kind permission
of Mr. and Mrs. K. Watson.
 
Judge:  Mr. Walt Passmore, Okehampton
 
Maltese Cross Championship  -  20 ran
 
1.     Bob Watson, North Tawton                Roy                    76
2.    Roderick Hayes, Witheridge               Fred                    75
3.    Shirley Greenaway, Manaton            Sanduck Flip       68
4.    Bob Watson                                          Mac                    67
5.    Roderick Hayes                                   Winston              63
6.    Lynne Zorab, Monksilver                     Tweed                58
 
 
Novice Maltee Cross Championship  -  8 ran
 
1.    Bob Watson                                        Roy                    70
2.    Shirley Greenaway                            Dusk                   62
3.    Roderick Hayes                                Terry                    57
 
Novice Driving Championsip  -  5 ran
 
1.    Bob Watson                                      Mac                      72
2.    Lynne Zorab                                    Tweed                    59
 
 The Houlder Cup for best OLF and The Home Brew Trophy for best run by a dog bred in the DESDS Area
 were both won by Shirley Greenaway with Dusk
 
 
 
Dorset County Show Sheepdog Trial on Sunday, 15th September, 2019, at Manor Farm Cheselbourne, Dorchester, by kind permission of Mr. and Mrs. T. Besent
 
Open Driving  -  48 ran
 
Judge:  Mr. John Stammers, Salisbury.
 
1.    Merrill Fox, Dorchester                          Bob                    93
2.    Jim Nicholls, Buckland Brewer            Rob                    89
3.    Merrill Fox                                               Alf                      88 OLF
4.    Jim NIcholls                                           Maud                  88
5.    Rob Hawke, Bishopstone                    Chip                    86
6.    Rob Hawke                                              Mo                      83     
 

 

 

 

Results of the D v C Match courtesy of the Cornish Society

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mendip Open Trial on Sunday, 1st September, 2019 at Warren Farm, Chaterhouse by kind permission of John and Bill Small
 
Open Driving  -  57 ran
Judge:  Mr. R.Roper, Northleach
 
1.    Jed Warson, Postbridge                    Ben                    93
2.    Jed Watson                             Gwydr Zac                     92
3.    Jed Watson                                        Bob                     87
4.    Slawak Danek, Birmingham              Kay                     85   
5.    Angie Blackmore, Ledbury                Del                      84
6.    Shirley Greenaway, Manaton          Sanduck Flip        83
 
 
 
 
 
Challacombe Trial on Saturday, 31st August, 2019, at White Field, Challcombe by kind permssion of the |Kingdom family.
 
Maltese Cross -  16 ran
Judge  -  Mr. B. Duke, Challacombe
 
1.    Jed Watson, Postbridge                    Ken                    86
2.    Kenny Watson, Postbridge                Matt                   78
3.    Jed Watson                                         Zac                    75 OLF
4.    Shirley Greenaway, Manaton             Dusk                  75
5.    John Carter, Delabole                        Jill                      69
 
Open Driving  -   20 ran
 Judge:  Mr. K. Watson, Postbridge
 
1.    Jed Watson                                          Bob                    76
2.    Lynne Zorab, Monksilver                   Tweed                 68
3.    Jane Harper, Jacobstowe        Parksfarm  Moe            65
4.    Jed Watson                                          Ben                    62
5.    David Kenard, Woolacombe              Mirk                    58
 
 
 

 

 
Whitchurch and Sampford Spiney Trial
 
Saturday, 24th August, 2019, at The Sports Field of Plasterdown, Tavistock.
 
Judge:  Mr. Brian Duke, Challacombe
 
Novice MX  -  12 ran
 
1.    Bob Watson, North Tawton                 Mac                        72
2.    Ian Mackay, Lustleigh                        Brimley Snip            58
3.    Will Carter, Delabole                          Jill                             56
4.    David Mayo                                       Pip                              42
 
Open MX  -  12 ran
 
1.    Ken Watson, Postbridge                    Perc                        76   
2.    Bob Watson                                        Roy                         64
3.    Peter Symons, Ivybridge                  Lady                        57
4.    Ken Watson                                       Matt                         54 
 
Open Driving  -  23 ran
 
1.    Roderick Hayes, Wtheridge                Fred                        85
2.    Shirley Greenaway, Manaton              Sanduck Flip          81
3.    Jim Nicholls, Buckland Brewer          Jan                          80
4.    Jane Harper, Jacobstowe                    Scruff                     78
5.    Becci Palmer, Camelford                    Meg                          77
6.    John Carter, Delabole                         Joe                            76 
 
Sorry they are late going up. Penny emailed them but I have been having computer problems.  

 

 

 

Brentor Sheeodog Trial on Saturday, 17th August, 2019 at Week Farm, Brentor, Tavistock by kind permission of Mr. and Mrs. J. Medland.
 
Open Driving  -  49 ran
 
Judge:  Mr. Paul Tomkins, Knighton, Powys
 
1.    Norman Dalgarno, Tregony              Pip                              84
2.    Jed Watson, Postbridge                 Gwydr   Zac                  73
2.    Merrill Fox, Dorchester                     Bob                             69
4.    Matt Evans, Wales                          Thistedown Jim            66
5.    Rob Hawke, Bishopstone                 Chip                            64 OLF
6.    Bob Watson, North Tawton               Mac                             64
 
Highest pointed ordinary member -          Jed Watson                                                            Zac      73
Brace Trophy   -                                           Victor Pitts, Exminster                                    Islay and Tia
Best Novvice  -                                            Jenny Holdsworth, Moretonhampstead            Loki       42
Best Young Handler   -                                Will Carter, Delabole                                            Tan        56
 
 
West Counttry Driving Championship Trial on Sunday, 18th August, 2019 at Week Farm, Brentor by kind permission of Mr. and Mrs. J. Medland
 
Open Driving  -  47 ran
 
Judge:  Mr. W. Passmore, Okehampton
 
1.    Jed Watson, Postbridge                  Bob                                85
2.    Jed Watson                                   Gwydr  Zac                       84
3.    Matt Evans, Wales                       Thistledown Jim                83
4.    Jim Nicholls, Buckland Brewer      Rob                                 80
5.    Rob Hawke, Bishopstone                Chip                               79
6.    Bob Watson, North Tawton             Mac                                76
 
Highest pointed ordinary member  -                                                      Jed Watson                   Bob       
Hghest pointed dog of ordinary member over two days  -                   Jed Watson     Gwydr  Zac
Best Novice       -            Lynne Zorab, Monksilver                                   Tweed                66
Best Young Handler  -      Will Carter, Delabole                                            Tan                 63
 
 

 

 
Sunday, 4th August, 2019 at Huish Champflower, Brendon Hills by kind permission of Russell Cowling and family.
 
Open Drivinng  -  42 ran
 
Judge:  Bob Watson, North Tawton
 
1.    Carol Worgan, Chulmleigh                Lee                         89
2.    Jed Watson, Postbrigde                     Bob                        88
3.    Jed Watson                                       Gwydr Zac               84  
4.    Merrill Fox, Dorchester                      Alf                           81
5.    Rob Hawke, Bishopstone                  Chip                        79
6.    Becci Palmer, Camelford                    Meg                        78
 
Best Novice  -  Jane Harper, Jacobstowe  -  Dee
Best Young Handler  -  Will Carter, Delabole  -  Jill
Best Shed and Pen  -  Jed Watson  -  Bob
 
 
Wednesday, 31st July, 2019, at Pennywell Farm, Buckfastleigh by kind permission of Mr. and Mrs. C. Murray
 
Open Driving  -  38 ran
 
Judge:  Jed Watson, Postbridge
 
1.    Bob Watson, NorthTawton                    Mac                    71
2.    Bob Watson                                           Ben                     70
3.    Merrill Fox, Dorchester                         Alf                       69
4.    Merrill Fox                                              Reg                     68
5.    John Carter, Delabole                           Jess                    66T
6.    Shirley Greenaway, Manaton             Sanduck Flip        64        
 
Best novice  -  Jenny Holdsworth, Moretonhampstead  -  Loki
Best OLF     -  Bob Watson  -  Ben
 
 
Sunday, 21st July, 2019, at Ruglands Farm, Bromptn Regis by kind permission of Mr. and Mrrs. R. Cowling and family.
 
Maltese Cross - 5 ran
 
Judge:  Penny Roe, Cadeleigh
 
1.    Bob Watson, North Tawton                 Roy                   66
2.    Chris Roe, Cadeleigh                         Kite                    41
3.     Ian Mackay, Lustleigh                       Sanduck Star     34
 
Open Driving  -  25 ran
 
Judge:  Chris Roe, Cadeleigh
 
1.    Bob Watson                                          Ben                    86
2.    Bob Watson                                          Mac                    84
3.    Carol Worgan, Chulmleigh                 Lee                     79
4.    Jane Harper, Jaccobstowe                 Parksfarm Moe  78
5.     Carol Worgan                                       Leyla                  77    
6.    David Kennard, Woolacmbe               Sweep                74
 
 
 
Saturday, 20th July, 2019, at Borough Farm, Woolacombe by kind permission of Mr. and Mrs. David Kennard.
 
Open Driving  -  31 ran
 
Judge:  David Kennard, Woolacombe
 
1.    Jed Watson, Postbridge           Gwydr Zac                89
2.    Robert Hawke, Bishopstone                  Moe              86
3.    Jed Watson                                           Ben                85
4.    Merrill Fox, Dorchester                         Reg                80
5.    Jed Watson                                           Bob                 77
6.    Merrill Fox                                             Alf                   74
 
 
 
Saturday, 13th July, 2019, at Pittsworthy Farm, Thorndon Cross, Okehampton, by kind permission of Mr. and Mrs. Tony Rofe.
 
Open Driving  -  53 ran
 
Judge:  Robert Hawke, Bishopstone.
 
1.    Jed Watson, Postbridge                         Ken        82
2.    Jed Watson                                             Bob         81
3.    Frank Richardson, Callington               Lola        80 OLF
4.    Jim Nicholls, Buckland Brewer            Rob         80
5.    Jed Watson                                             Kelly       79
6.    Jin Nicholls                                             Jen         75
 
 
 
 
Friday, 28th June, 2019 at Ashridge Court, North Tawton by kind permission of the Richards family.
 
Judge :  Kenny Watson, Postbridge
 
Maltese Cross
 
1.    Bob Watson, North Tawton              Meg            68
2,    Jim Nicholls, Buckland Brewer       Joe             64
 
Open Driving  -  25 ran
 
1.    Bob Watson                                   Mac             66
2.    Becci Palmer, Camelford              Meg             60
3.    Bob Watson                                   Ben             59
4.    Frank Richards, Callington          Jill               58
5.    Victor Pitts, Exminster                 Islay            57.5
6.    Tony Rofe, Okehampton              Laddie         57    
 
 
 
Sunday, 30th June, 2019 at Shauugh Prior, Plymouth, by kind permissionn of the Skellly family     
 
Open MX - 9 ran
 
Judge:  Julie Tucker, Brentor
 
1.    Will Carter, Delabole                        Jill            66
2.    Jay Cocks, Wotter                           Ruby        59
3.    Jim Nicholls, Buckland Brewer      Jock         54
4.    Jim Nicholls                                     Joe           53
5.    Will Carter                                        Tan           52
 
Open Driving - 21 ran
 
Judge : Peter Symonds, Ivybridge  
 
1.    Frank Richards, Callington          Jill             65
2.    Jim Nicholls                                  Rob           63T
3.    Julie Tucker, Brentor                   Sweep       60T
4.    Victor Pitts, Exminster                Islay          59T OLF
5.    Frank Richards                            Lola          59T  
6.    Jane Harper, Jacobstowe           Moe         57
 
 
Saturday, 6th July, 2019, at Brendon Hills by kind permission of Mr. Russell Cowling.
 
Oppen Driving  -  36 ran
 
Judge : Roderick Hayes, Witheridge
 
1.    Jamie Garland, Cwmcarn            Sanduck Jake          81       And Hemp Shield
2.    Meik Wessendorf, Germany        Nice                          77 OLF
3.    Jamie Garland                               Cap                          77
4,    Jamie Garland                               Roy                          74
5.    Terry Parsons, Yatton                    Lil                            69 OLF
6.    Victor Pitts, Exminster                   Islay                        69 
 
Best OLF                                               Jamie Garland            Cap
Highest pointed ordinary member       Victor Pitts                Islay
Best young handler                                Mary Ridge               Mac
 
 
Sunday 7th July, 2019 at Kentisbury Down by kind permission of Mr. D. Pile
 
Open Driving  -  27 ran
 
Judge : Penny Roe, Cadeleigh
 
1.    David Kennard, Woolacombe        Sweep                81
2.    Jim Nicholls, Buckland Brewer      Jen                    74     OLF
3.    John Carter, Delabole                       Bob                   74
4.    Meik Wessendorf, Germany           Nice                   69 OLF
5.    Jane Harper, Jacobstowe              Scruff                 69
6.    Meik Wessendorf                            Elsa                   66
 

 

 

Devon & Exmoor Sheepdog Society

Raleghs Cross Trial 22nd June 2019

 

Open Driving

Judge Mr Brian Duke. Simonsbath 29 ran

 

1st Jed Watson Postbridge                  Zac 81

2nd Will Carter Delabole                        Jill 70

3rd Bob Watson North Tawton            Mac 64

4th Robert Hawke Bishopstone         Chip 63

5th Victor Pitts Kenn                            Mirk 61

6th Shirley Greenaway         Sanduck Flip 60

 

Best Novice Will Carter Delabole        Jill 70

Young Handler Will Carter Delabole   Jill 70

 

Maltese Cross

Judge Mr Victor Pitts. Kenn Exeter 11 ran

 

1st Jed Watson Postbridge                              Ken 83

2nd Jed Watson Posrbridge                             Ben 82

3rd Will Carter Delabole                                    Tan 70

 

Best Novice Robert Hawke Bishopstone       Mo 65

Young Handler Will Carter Delabole              Tan 70

 

 

 

Sunday, 2nd June, 2019 held at Shaugh Prior, Plymouth by kind permission of Mr.Ross Skelly

 
Open Driving   38 ran
 
Judge : Peter Symonds, Ivybridge       
 
1.    Ray Edwards, Chulmleigh                Dewi Fan        82
2.    Victor Pitts, Exminster                      Isla                 70
3.    Jim Nicholls, Buckland Brewer       Rob                66
4.    Becci Palmer, Camelford                 Meg                62
5.    Carol Worgan, Chulmleigh              Holly              59 OLF
6.    Ross Skelly, Shaugh Prior               Midge             59
 

This was a Trial put on at short notice and was not a qualifier . The next Trial at this venue will be a qualifier.

 

 

Saturday, 4th May, 2019 at Pittsworthy Farm, Thorndon Cross, Okehampton, by kind permission of Mr. and Mrs. Tony Rofe .

 

Open Driving – 55 ran

 

Judge:  Ross Games, Brecon.

 

 For 3 please read 1 and then downwards to 6  nothing I have tried will correct this strange   computer glitch

  1. Ray Edwards, Chulmleigh                      Dewi Fan                     81
  2.  Jamie Garland, Cwmcarn                       Cap                             77
  3. Beci Palmer, Camelford                          Meg                             75 OLF
  4. Bob Watson, North Tawton                     Roy                              75
  5. Merrill FoxDorchester                             Bob                              70
  6. Victor Pitts,Exeter                                   Tia                                69

 

 

Somerset Trialling Club  -   Spring Club Trial

 Suunday, 28th April 2019 at Warren Farm Charterhouse, Mendip by kind permission of John and Bill Small.

 

Judge:  Tony  Griffiths, Lydney  (both classes)

 

Driving              26 ran

  1. Lee Bowden                                          Lad                   87
  2. Jamie Garland, Cwmcarn                    Cap                  80
  3. Jane Harper , Jacobstowe                   Moe                  79
  4. Lee Bowden                                          Joe                   78
  5. Jamie Garland                                       Jake                 77 OLF
  6. Bob Watson,North Tawton                   Mac                  77

Maltese Cross  (out of 80)

  1. Carol Worgan , Chumleigh                      Blackjack          68
  2. Mike Dowden , West Pennard                  Jim
  3. Martin Groves                                            Fern
  4. Ron Fouracres, Glasonbiury                    Meg